Nakupte nad 1500 Kč a získejte DOPRAVU ZDARMA!

Fair trade vs. direct trade a jak to máme v Tibibiri

,,Fair trade“, tedy spravedlivý obchod, vyjadřuje, že obchod mezi producentem a odběratelem byl uzavřen za spravedlivých podmínek. Tento koncept si klade za cíl mj. také chránit životního prostředí v daném místě, respektovat práva pracovníků, nabízí bezpečné pracovní prostředí a garantuje, že se na výrobě nepodílela nucená ani dětská práce. Podporuje především malé výrobce a je metodou snižování chudoby v rozvojových zemích, kdy umožňuje malým producentům být stále silnější, mít větší šanci prodávat své kvalitní produkty na mezinárodním trhu a být soběstačnější. Nicméně aby se produkt od farmářů dostal na trh až ke konečnému spotřebiteli, musí absolvovat dlouho cestu a touto cestou často cena konečného produktu roste a jeho kvalita se snižuje.

Právě ,,direct trade“, neboli přímý obchod, představuje kratší cestu ve formě přímého vztahu mezi producentem a odběratelem. Direct trade znamená, že odběratel bere přímo od farmářů ty nejkvalitnější suroviny bez dalších obchodních mezičlánků. I tento způsob obchodovaní umožňuje farmářům dostat za svou práci férovou odměnu a pracovat v důstojných podmínkách bez porušování lidských práv. Výhodou také je, že tímto způsobem se od farmářů dostanou ty nejkvalitnější suroviny k odběrateli, a následně také ke spotřebiteli, tedy k vám. Tyto vztahy mezi odběratelem a producentem jsou obvykle dlouhodobé a stabilnější, a produkt tak neztrácí na kvalitě, nicméně je také podstatně složitější tyto dlouhodobé vztahy vybudovat a udržovat. Direct trade je založen na dialogu, respektu a transparentnosti.

Koncept fair trade (psáno malými písmeny a zvlášť) označuje fungování obchodu s lepšími cenami, důstojnými pracovními podmínkami a spravedlivějšími smlouvami pro zemědělce a pracovníky v rozvojových zemích. Zatím co Fairtrade (psáno s velkým F a dohromady) označuje systém pravidel certifikace firmy Fairtrade International. Pokud firma splňuje standardy organizace Fairtrade International, může následně získat licenci k používaní certifikační značky FAIRTRADE®. Důležité je zmínit, že pokud produkty nemají tuto certifikační značku, neznamená to, že by vznikaly za špatných podmínek. Firma nemusí mít nutně značku FAIRTRADE®, aby dodržovala standardy spravedlivého obchodu, zejména v případech, kdy má s farmáři nastavený obchodní vztah na bázi direct trade a přesně ví, od koho a za jakých podmínek suroviny/produkt pochází.

mceclip0

Jak to máme my v Tibibiri?

Naše značka Tibibiri (dříve mojeMORINGA, pod jejímž názvem nás také můžete znát) nabízí spotřebitelům produkty nejvyšší kvality, které jsou založeny na udržitelném rozvoji, respektování ekologických a sociálních standardů a tradičních metodách v souladu s principy zodpovědného a udržitelného zemědělství. Suroviny pro naše produkty jsou proto od začátku pěstování v bio režimu a na principech ekologického zemědělství, navíc disponujeme i BIO certifikátem. Díky zvýšenému povědomí o morálních závazcích, které má společnost vůči svým výrobcům, se koncept férového obchodu stal jednou z klíčových věcí, na kterých značka Tibibiri stojí. Férový přístup k farmářům, respekt k obchodním závazkům, dobré pracovní podmínky a transparentnost jsou jen některé z hodnot, které ctíme.

Nejen, že pečujeme o dlouhodobé a přátelské vztahy s konkrétními farmáři v rozvojových zemích, ale neustále se také snažíme zlepšovat a zefektivňovat jejich práci. Proto za nimi často jezdíme a snažíme se stále zdokonalovat jejich produktivitu, např. prostřednictvím školení v oblasti produkce, hygieny a balení zboží. Jelikož produkty bereme přímo od nich, přesně víme, jaká je kvalita suroviny a odkud pochází, farmáře férově oceňujeme, a díky tomu si i vy můžete být jisti, že se vám do rukou dostává prvotřídní kvalita. Navíc, náš obchod prostřednictvím fotografií s farmáři, aktuálních příspěvků na sociálních sítích a cest přímo do míst výroby je příkladem dobrých vztahů a transparentnosti. Ať už použijeme termín ,,fair trade“ (který je více zažitý v českém povědomí), nebo ,,direct trade“, jehož principy odpovídají přesně tomu, jakým způsobem se k vám naše produkty dostávají, u nás v Tibibiri si můžete být vždy jisti kvalitou. Neprodáváme nic, co bychom sami nemilovali a neměli důkladně vyzkoušeno.

 

mceclip04A01CC44-364B-40E9-88F6-7A623F90A584_1_201_a

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení